Get Adobe Flash player
УкраїнськаАнглійська

Нові правила розміщення та обігу українських цінних паперів за кордоном

Все більше український компаній наважуються здійснити IPO на іноземних фондових біржах. Тим, хто розглядає такі плани, буде корисно ознайомитись із цьогорічними нововведеннями в правовому регулюванні розміщення та обігу цінних паперів за межами України.

28 серпня 2013 р. набрало чинності Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПРФР) від 20.06.2013 N 1105 "Про затвердження Порядку надання дозволу на розміщення та/або обіг цінних паперів українських емітентів за межами України" (Порядок).

Одночасно з впровадженням Порядку втратило чинність архаїчне Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17 жовтня 1997 року N 36 "Про затвердження Положення про порядок надання дозволу на обіг акцій або облігацій підприємств українських емітентів за межами України" (Положення).

Як і раніше, розміщення та/або обіг ц/п українських емітентів за межами України дозволяється виключно з дозволу НКЦПФР, за умови, що проведено реєстрацію випуску ц/п, а також за умови допущення того самого виду ц/п відповідного емітента до біржових торгів на одній з українських фондових бірж. Щоправда, відтепер існуватимуть два різновиди дозволу – на розміщення та обіг ц/п (додаток 2 до Порядку), та на обіг ц/п (додаток 4 до Порядку).

Порядок містить менший перелік документів, що надається до НКЦПФР, та загалом простішу процедуру отримання дозволу, аніж Положення. Зокрема, варто відзначити наступні відмінності:

-  скасовано обмеження щодо мінімального розміру статутного капіталу емітента, який планує розміщення цінних паперів за межами України – 5 млн. грн. Відтепер будь-який емітент, розмір статутного капіталу якого відповідає чинному законодавству України, має право здійснити зарубіжне розміщення;

- максимальна частка акцій емітента, яка може бути розміщена за межами України, від загальної кількості акцій, збільшена з 25% до 75%;

- строк прийняття рішення про надання дозволу на розміщення/обіг ц/п за межами України зменшено з 45 до 30 днів, та виключено положення, що строк починає свій відлік заново в разі надання додаткових документів;

- НКЦПФР не матиме права вимагати додаткові документи щодо підтвердження даних, які містяться в документах, поданих для отримання дозволу;

- повідомлення про прийняття рішення про надання дозволу на розміщення/обіг ц/п за межами України, на додаток до публікації у офіційному друкованому виданні, оперативно оприлюднюватиметься на офіційному веб-сайті НКЦПФР;

-  на відміну від Положення, Порядок не передбачає подання емітентом спеціальної звітності до НКЦПФР про розміщення ц/п за межами України.

Будь-який дій щодо приведення у відповідність до законодавчих нововведень від емітентів, що здійснили розміщення та/або випустили свої ц/п в обіг за межами України до набрання Порядком чинності, не вимагається.

Загалом Порядок заслуговує на позитивну оцінку, як певний крок до спрощення доступу вітчизняних підприємств до іноземних інвесторів. Втім, остаточно зробити такий висновок можна буде лише після появи відповідної правозастосовної практики.

Корисне посилання:

Рішення НКЦПРФР від 20.06.2013 N 1105 "Про затвердження Порядку надання дозволу на розміщення та/або обіг цінних паперів українських емітентів за межами України"

 
Україна 03150, м.Київ, вул. Ямська, 72
тел.: +38(044)227-16-81 +38(044)227-16-82 факс: +38(044) 586-46-59
e-mail: info@corporatesecretary.com.ua