Get Adobe Flash player
УкраїнськаАнглійська

Встановлено значні валютні обмеження

Потрясіння фінансового ринку України наразі супроводжується низкою радикальних нормативних актів. Насамперед маються на увазі новоприйняті Постанови Нацбанку - № 475, № 476 та № 479, що діятимуть найближчі півроку, які викликають неоднозначну реакцію громадськості.

 

Причини такого «валютного сум’яття» зрозумілі – влада намагається зменшити тиск на національну валюту. Результати себе покажуть, проте одразу можна говорити, що такі масштабні ініціативи торкнуться широкого кола як бізнесу, так і громадян.

Нові повноваження НБУ – нові строки розрахунків у валюті

Одним з нових поштовхів до галасу навколо валютних питань стало прийняття НБУ Постанови № 475 від 16 листопада 2012 р. «Про зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів  і запровадження обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті», де встановлено, що розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, в іноземній валюті, повинні здійснюватися у строк, що не перевищує 90 календарних днів (раніше - 180 календарних днів) з дати митного оформлення продукції, що експортується або з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності.

Та у випадку, якщо імпортні операції резидентів, здійснюються на умовах відстрочення поставки, то таке відстрочення не може перевищувати 90 календарних днів (замість раніше діючих 180) з моменту здійснення авансового платежу (напередодні прийняття даної Постанови, були прийняті зміни до Закону «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», які, власне і наділили Нацбанк повноваженнями на встановлення таких строків). Дане обмеження діятиме протягом 6 місяців – до 29 травня 2013р.

При цьому первинний банківський контроль за дотриманням таких строків розрахунків і надалі здійснюватиметься банками, що обслуговують операції.

Нагадаємо, за порушення зазначених строків,  компетентними органами  накладатимуться штрафні санкції у формі пені в розмірі 0,3% від суми не отриманої виручки за кожен день прострочення.

Наразі відсутні роз’яснення з приводу таких питань, як перехід на нові строки у договорах з контрагентами, а також, те, яким чином бути у випадку наявності у таких договорах строку більшого, ніж передбачає нова Постанова.

Валютний «напіврозклад»

На додаток до попередньої Постанови № 475, 16 листопада НБУ приймає не менш радикальну Постанову №479 «Про встановлення обов’язкового продажу надходжень в іноземній валюті», яка зобов’язала половину надходжень резидентів у вигляді валютної виручки від продажу товарів за зовнішньоекономічними договорами обов'язково продавати на міжбанківському валютному ринку України. До валюти, що підлягають обов’язковій конвертації НБУ включив валюти 1 групи класифікатора та російські рублі.

Конвертація торкнеться всіх

З 28 листопада 2012 набула чинності не менш одіозна Постанова НБУ - № 476 – «Про порядок виплати переказів із-за кордону фізичним особам», що встановлює вимогу щодо обов'язкової конвертації в гривню надходжень із-за меж України в іноземній валюті на користь фізичних осіб (резидентів та нерезидентів) у сумі, що дорівнює або перевищує в еквіваленті 150 тис. гривень за місяць. При цьому, уповноважений банк зобов'язаний здійснити обов'язкову конвертацію валюти без доручення клієнта.

Час покаже, чи виправдають такі шестимісячні обмеження себе та чи стануть «рятувальним кругом» для національної валюти, так само як і про те, чи не будуть ці обмеження лише тимчасовими.

Проте у світлі проекту Закону №11433 (стосовно введення 15%-го пенсійного збору від операцій з продажу іноземної валюти за готівкову гривню), який, з огляду на останні події, має всі шанси бути прийнятим, вбачається, що несення рядовими платниками податків тягаря порятунку гривні, як плата за допущені владою прорахунки, може затягнутися.

Корисні посилання

Постанова Правління НБУ № 475 від 16 листопада 2012 р. «Про зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів  і запровадження обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті»

Постанова Правління НБУ № 479 від 16 листопада 2012 р. «Про встановлення обов’язкового продажу надходжень в іноземній валюті»

Постанова Правління НБУ № 476 від 16 листопада 2012 р. «Про порядок виплати переказів із-за кордону фізичним особам»

Проект Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України  щодо операцій з іноземною валютою» №11433 від 16.11.2012
 
Дізнатись більшеНаші послуги
Україна 03150, м.Київ, вул. Ямська, 72
тел.: +38(044)227-16-81 +38(044)227-16-82 факс: +38(044) 586-46-59
e-mail: info@corporatesecretary.com.ua