Get Adobe Flash player
УкраїнськаАнглійська

Реформа депозитарної системи. До чого слід готуватися емітентам?

Зміни, що запроваджуються Законом України "Про депозитарну систему України" № 5178-VI від 6 липня 2012 року (далі - Закон), можна назвати докорінними, оскільки сама депозитарна система зазнає перебудови: вводяться нові суб’єкти, перерозподіляються функції між існуючими.

Основними структурними змінами є по-перше, створення Центрального депозитарію (наразі виконують кілька структур – НДУ, ВДЦП, депозитарій НБУ), Депозитарний облік всіх емісійних цінних паперів буде здійснювати  Центральний депозитарій. Створюється він на базі НДУ, тому інформація, що містилась у  системі реєстру власників іменних цінних паперів нинішніх депозитаріїв, буде передана до системи депозитарного обліку (до Центрального депозитарію). Суб’єкти, які до цього виконували функцію депозитаріїв переводяться у статус депозитарних установ. По-друге, це  введення нової структури – Розрахункового центру, який здійснюватиме клірингові функції.

Слід сказати, що Закон викликав неоднозначну реакцію учасниками фондового ринку, проте, так чи інакше, основні зміни його набувають чинності з 11 жовтня 2013 року.  До цього часу всі суб’єкти, в тому числі й емітенти, повинні бути готовими до нових правил гри на фондовому ринку.

Для емітентів такі зміни означають, що змінюється порядок набуття і передачі прав на цінні папери. Як результат, необхідним буде укладення договорів із новими суб’єктами.

Вже зараз, емітент емісійних цінних паперів (крім казначейських зобов'язань України) під час здійснення нової емісії цінних паперів може обрати лише бездокументарну форму цінних паперів, а договір про обслуговування емісії такий емітент може укласти лише з Національним депозитарієм України. ПрАТ «ВДЦП» обслуговуванням нових емісій більше не займатиметься.

Крім того, у зв’язку з перерозподілом функцій між гравцями, відповідно до п. 6 Перехідних положень Закону, колишні ліцензії на провадження депозитарної діяльності депозитарію цінних паперів, депозитарної діяльності зберігача цінних паперів, діяльності з ведення реєстру власників іменних цінних паперів та розрахунково-клірингової діяльності, видані НКЦПФР будуть анульовані  11 жовтня 2013. Зокрема, Депозитарій цінних паперів ПрАТ «ВДЦП» протягом року з дня опублікування Закону, передає всі глобальні сертифікати на зберігання до НДУ, а сам НДУ вважається його правонаступником за договорами про обслуговування емісії цінних паперів, укладеними між емітентами та депозитаріями. Які послуги все ж надаватиме ПрАТ «ВДЦП», тепер уже в статусі депозитарної установи, так само, як і стосовно всіх інших, визначить НКЦПФР.

Проте вже зрозуміло, що кожному емітенту до доведеться укладати окремий договір з НДУ, оскільки з жовтня місяця розпорядження емітентів цінних паперів, глобальні сертифікати яких було депоновано в іншому депозитарії, виконуватимуться НДУ тільки після укладення з ним відповідного договору про обслуговування емісії цінних паперів.

Відповідно до п. 15 Перехідних положень Закону, через шість місяців з дня набрання чинності цим Законом (тобто, з 12 квітня 2014) усі цінні папери бездокументарної форми блокуються на рахунках у цінних паперах власників у зберігачів та на рахунках таких зберігачів, відкритих у депозитаріях, крім НДУ, та на рахунках депозитаріїв, відкритих у Національному депозитарії України, до моменту передачі глобальних сертифікатів цих випусків на зберігання до Національного депозитарію України, тому емітентам, які лише починали звикати до складних процедур та регламентів щодо обслуговування їх цінних паперів у одного депозитарію, слід перелаштовуватися на роботу по нових правилах.

Корисні посилання:

Закон України "Про депозитарну систему України" № 5178-VI від 6 липня 2012 року

Офіційний сайт Національного депозитарію України (НДУ)

Офіційний сайт ПрАТ «ВДЦП»

 
Дізнатись більшеНаші послуги
Україна 03150, м.Київ, вул. Ямська, 72
тел.: +38(044)227-16-81 +38(044)227-16-82 факс: +38(044) 586-46-59
e-mail: info@corporatesecretary.com.ua